Zapraszamy do ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek”

Gminne biblioteki w ogólnopolskiej akcji

„Mała książka – wielki człowiek”

 

Chcesz zaszczepić w dziecku miłość do książek i nawyk czytania? Jest do tego idealna okazja – gminne biblioteki przystępują do akcji pod takim hasłem. Jej organizatorem jest Instytut Książki w Krakowie, a finansuje ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem – upowszechnienie czytelnictwa wśród najmłodszych i poszerzanie ich horyzontów myślowych. W projekcie biorą udział wszystkie książnice z gminy Tarnów (w Zgłobicach, Woli Rzędzińskiej oraz w Tarnowcu). Akcja jest skierowana do dzieci od 3 do 6 lat, a patronuje jej Rzecznik Praw Dziecka.

Wszystkie maluchy, które wraz z rodzicami od najbliższego poniedziałku, 8 lutego br. odwiedzą bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzymają w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek, a dodatkowo 10 pierwszych osób z kompletem 10 naklejek otrzyma z gminnego Centrum Kultury i Bibliotek ekstra nagrody – książeczki interaktywne. Centrum Kultury i Bibliotek ponadto, do końca roku, obdaruje zestawami gminnych gadżetów wszystkich uczestników akcji „Mała książka – wielki człowiek”.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Proponujemy, aby dzieci z poszczególnych placówek przedszkolnych korzystały najbliżej zlokalizowanych, gminnych bibliotek:

– Przedszkole Publiczne w Woli Rzędzińskiej – biblioteka w Woli Rzędzińskiej.